Sprawdzian imiesłowy

Pobierz

Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.. Jasiu patrzył na STOJĄCE w wazonie kwiaty.Imiesłowy.. Pobierz materiały: Sprawdzian.. Milionerzy - Edycja język polski!. W tym artykule rozwiejemy twoje wątpliwości dotyczące tej części gramatyki języka polskiego, a także pokażemy ci, że imiesłowy nie stanowią wcale wiedzy tajemnej, jak może .Poprawnie zastosuję imiesłowy w zdaniach pojedynczych i złożonych.. IMIESŁOWY- KSU.. On chrapał: słońce w otwór co śród okiennicyW tym quizie możesz sprawdzić, jak twoja wiedza o imiesłowach sprawdza się w praktyce.. Pozwala na sprawdzenie stopnia opanowania umiejętności przekształcania zdania podrzędnego na zdanie z imiesłowowym równoważnikiem zdania.. Sprawdzian z części mowy i imiesłowówImiesłowy Przysłówkowe 1.. Pobierz.. Prawidłowo określam aspekt czasownika.. Tworzę wszystkie możliwe imiesłowy od wskazanego czasownika.Zobacz 3 odpowiedzi na zadanie: Zadanie z polskiego, druga klasa gimnazjum- imiesłowy ;/ Dzisiaj przedstawiam imiesłowy, z którymi bardzo często uczniowie mają problem.. Rozpoznaję imiesłowy (znam ich końcówki), rozumiem zasady ich tworzenia i odmiany.. Robić Ugotować Śpiewać Uszyć 4pkt 3.. 1.Tworzę konstrukcje składniowe w stronie czynnej i biernej.. Imiesłowy przysłówkowe są nieodmienne, pochodzą od czasownika i mają charakterystyczne końcówki: - Współczesny - ąć..

Czym właściwie są imiesłowy?

Zasypiał, marząc o zostaniu sławnym poetą.. Imiesłowowy równoważnik zdania.. _____ Imię i nazwisko, klasa 1.. Nikt z młodzieży nie myślał szukać go po dworze, Każdy sobą zajęty śpieszył, gdzie kazano: O towarzyszu sennym całkiem zapomniano.. Niżej wypisz je i dokładnie nazwij. ". Ćwiczenie z gramatyki języka polskiego.Sprawdzian dla gimnazjum - Części mowy i imiesłowy.. Imiesłowy przysłówkowe współczesne - od niedokonanychimiesłowy - cwiczenia i sprawdziany, sprawdzian imieslow.. ; Ale kiedy coś robimy, chcąc - to tu nie ma określonej osoby.. Doniósłszy wszakże śmieci do komina, stanęła przed nim i zadumała się, patrząc smutno na dogasające węgle.2.. profil Język polski.. przysłówkowymi piszemy OSOBNO.. Kiedy mówimy chcę (ja chcę), wiadomo, która to osoba.. Od podanych bezokoliczników utwórz odpowiednie imiesłowy i wpisz je w wolne miejsca (trzymać, dreptać, przekonywać, wziąć, trząść się).Sprawdzian dotyczący imiesłowowych równoważników zdania.. Podobnie zrobiwszy, napisawszy, pytając.Utwórz wszystkie możliwe imiesłowy od podanych czasowników: Im.. Skomentuj.. Materiał jest dostępny tylko dla nauczycieli, którzy mają uprawnienia do jego pobrania.Imiesłowy nie mogą być orzeczeniami, gdyż nie odmieniają się przez osoby..

Krótki sprawdzian wiedzy z imiesłowów.

Nakarmiwszy wszystkie zwierzęta, udał się na zasłużoną przerwę.. Wypowiedziawszy swoje zdanie, wyszedł z sali.. 45minut.pl; Publikacje; Język polski; Autor Renata Prokopowicz Data publikacji 2020-05-17 Średnia ocena 0,00 Pobrań .IMIESŁOWY teoria - test.. Nie można mówić natomiast o odmianie imiesłowów przez takie czasownikowe kategorie jak osoba lub czas.Imiesłowy uprzednie z kolei - jak podpowiada ich nazwa - dotyczą czynności i zdarzeń, które zdarzyły się wcześniej niż sytuacja opisana przez czasownik w formie osobowej, np.: Przyszedłszy\do domu, szybko przeczytałem pocztę\ = 'Najpierw wróciłem do domu, a potem przeczytałem pocztę'.Imiesłowy te należy zawsze oddzielać przecinkiem od orzeczeń.. ; Kiedy mówimy chcesz (ty), chcecie (wy) - też z osobą jest sprawa jasna.. Pisząc sprawdzian z matematyki, myślał o zbliżającej się lekcji wychowania fizycznego..

Z podanego tekstu wybierz imiesłowy.

Przekształć każde z podanych wypowiedzeń pojedynczych: - w wypowiedzenie podrzędnie złożone okolicznikowe, - w wypowiedzenie podrzędnie złożone z imiesłowowym równoważnikiem zdania, - w wypowiedzenie współrzędnie złożone.. Sprawdzian z imiesłowów dla klasy I gimnazjum (wersja A i B).Imiesłowy przymiotnikowe czynne - od niedokonanych Imiesłowy przymiotnikowe bierne - od dokonanych i niedokonanych, ale trzeba pamiętać, czy nie mamy do czynienia z czasownikami nieprzechodnimi, bo wtedy go nie tworzymy wcale!. Kiedy końcówka -wszy, a kiedy -łszy - Oglądał - Oglądawszy - Zjadł - zjadłszy SAMOGŁOSKA - Wszy SPÓŁGŁOSKA - Łszy 3.Imiesłów przymiotnikowy czynny.. a) Po zakończeniu dyskoteki uczniowie udali się do domów.Blog.. Pobierz.. Materiał jest dostępny tylko dla nauczycieli, którzy mają uprawnienia do jego pobrania.Sprawdzian dotyczący imiesłowów przymiotnikowych.. buszmenka 10 miesięcy temu.. Czy faktycznie jest czego się bać?. Imiesłów przymiotnikowy.. (imię, nazwisko, klasa) SPRAWDZIAN ZE ZNAJOMOŚCI IMIESŁOWÓW.. - Uprzedni - łszy, wszy 2.. Uzupełnij .Dzień dobry!Nazywam się Danuta Motwicka.. Rower Janka był zakonserwowany na zimę i schowany na strychu.Imiesłowy - sprawdzian.. Są odmianą czasownika.. Udostępnij.. Zobacz podobne quizy: #jezykpolski #lekcja #nauka #sprawdzian #teoria #test ..

W podanych zdaniach wskaż imiesłowy i napisz ...Imiesłowy - ćwiczenia.

Jako że odpowiada zdaniu podrzędnemu przydawkowemu, jest określeniem rzeczownika i pełni funkcję przydawki.Takie imiesłowy tworzymy od czasowników niedokonanych poprzez dodanie końcówek -ący, -ąca, -ące.Zwykle jednak wystarczy do podstawy w 3. osobie liczby mnogiej czasownika .Utwórz i nazwij imiesłowy przysłówkowe: rysowac narysowac rozmawiac porozmawiac zarabiac zarobic rozwiazywac rozwiazac Utwórz i nazwij imiesłowy przymiotnikowe: burzyc zburzyc tworzyc stworzyc sprzatac posprzątac gotowac ugotowac j Z góry dzięki To pytanie ma już najlepszą odpowiedź, jeśli znasz lepszą możesz ją dodaćImiesłowy są przydatne, zwłaszcza w piśmie, gdyż pozwalają na urozmaicenie tekstu, jednak nierzadko sprawiają użytkownikom polszczyzny wiele trudności.. Do dzieła!Sprawdzian z imiesłowów dla klasy I gimnazjum (wersja A i B) Opracowała: mgr Małgorzata Rembiasz .. 1.Z podanego tekstu wypisz imiesłowy i określ ich typ: Zmęczywszy się podróżą, marzyłem o gorącej herbacie.. Określa on rzeczownik pod kątem stanu lub wykonywanej czynności.. Pobierz cały dokument imieslowy.cwiczenia.i.sprawdziany.sprawdzian.doc Rozmiar 223 KB: Fragment dokumentu: IMIESŁÓW - sprawdzian (38 p.). Specjalną nieosobową formą czasownika.. Pobierz (doc, 41,5 KB) Podgląd treści.. Pobierz materiały: Sprawdzian.. Niektóre imiesłowy są nieodmienne (wziąwszy i pisząc), a pozostałe odmieniają się jak przymiotniki - przez przypadki, liczby i rodzaje..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt